10 Przykazań PDF Drukuj Email

 

Jak zachować się w trakcie napadu padaczkowego?

Jako rodzice dziecka z padaczką mamy już wieloletnie doświadczenie, pogłębione świadomością popełnionych błędów oraz wzbogacone częstymi konsultacjami z lekarzem neurologiem. Na przykład moje niewłaściwe zachowanie na początku choroby naszego dziecka, kiedy wykonywałem sztuczne oddychania
w trakcie napadu padaczkowego, mogłoby przyczynić się do tragedii.

Przypuśćmy, że Rafał miałby resztki jedzenia w ustach. Nie trudno sobie wyobrazić, co mogłoby się stać, gdyby resztki pokarmu dostały się do tchawicy. Na pewno skończyłoby się to nieszczęściem. Pani doktor Dudzińska -wieloletni pediatra-neurolog-mówiła; że i „Święty Boże nie pomoże”. Jednak bardzo trudno powstrzymać się od ,,nieudzielania takiej pomocy”, gdy dziecko sinieje z braku powietrza. Potrzebna jest do tego odpowiednia wiedza.

Spotkałem się z osobami, które z całym przekonaniem twierdziły, że,,w trakcie napadu powinno się otworzyć usta np. łyżką, aby choremu umożliwić oddychanie”. Nic bardziej błędnego! Najgorsze jest jednak to, że moi rozmówcy nie dali się przekonać. Dlatego na stronie Rafała umieściłem ,,Dziesięć Przykazań”, jak postępować z chorym w czasie ataku padaczki. Wskazania te umieszczone są na drzwiach poradni neurologicznej, do której uczęszcza nas syn. Rozwiewają one wszelkie mity zachowań i pseudo pomocy udzielanej osobm będącym w trakcie napadu padaczkowego.

Co powinneś robić i czego nie możesz będąc świadkiem napadu padaczkowego?

I. Nie wpadaj w panikę i nie bój się.

II. Przenieś chorego w bezpieczne miejsce z dala od ruchu ulicznego, pracujących maszyn, ostrych przedmiotów.

III. Gdy chory upadnie, chroń jego głowę, by w czasie drgawek nie doszło do jej mechanicznych urazów.

IV. Ułóż chorego na boku, pilnując, aby miał drożne drogi oddechowe. Poluzuj mu kołnierzyk koszuli.

V. Poczekaj aż skończy się napad-będzie on trwał kilka minut-po napadzie, gdy chory odzyska pełną świadomość, zapytaj go jak można mu pomóc (zapewnienie kontaktu z rodziną).

VI. Gdy napady powtarzają się i chory nie odzyskuje świadomości-wezwij karetkę. Może to być tzw. Stan padaczkowy.

VII. Nie wolno niczego wkładać choremu do ust. Rozwieranie ust choremu nie ma sensu a może nawet spowodować obrażenia jamy ustnej.

VIII. Na początku dużego napadu padaczkowego chory może przez pewien czas nie oddychać (20-30 sekund) jest to normalne, nie próbuj stosować sztucznego oddychania.

IX. Nie używaj siły wobec chorego. Chory ma podczas napadu zawężoną świadomość. Może źle zrozumieć twoje intencje i reagować na nią agresją.

X. Staraj się unikać ,,robienia sensacji” wokół chorego! To nie pomoże jemu ani tobie.